park-rzezby.pl

Stan wyjątkowy tuż przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy tuż przy granicy z Białorusią

15.10.2022, 11:02

Od raptem paru dni w pasie przy granicy z Białorusią wszedł w życie stan wyjątkowy, którym ujęto aż sto osiemdziesiąt trzy lokalizacji, zatem określony fragment rejonów województwa lubelskiego i podlaskiego. Został on wprowadzony na trzydzieści dni na mocy statutu prezydenta wydanego na stanowisko rządu. Gabinet premiera tłumaczył wprowadzenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią oraz poczynaniami dyktaturą Łukaszenki Aleksandra, prowadzącego "hybrydową wojnę", w której wykorzystywani są przesiedleńcy. Zgodnie z opinią rządu polskiego migranci są przywożeni na granice przez służby reżimu białoruskiego. Znajduje się pośród nich grupa, która od już kilku tygodni koczuje w Usnarzu Górnym na Podlasiu.

Co więcej rząd wskazywał także na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których w niewielkiej odległości od granicy z Polską ćwiczyć będzie około 200 tysięcy żołnierzy rosyjskich i białoruskich. Zgodnie z konstytucją, stan wyjątkowy można nałożyć, gdy w przypadku niepokojących niebezpieczeństw konstytucyjne środki nie są wystarczające. Jednakże rozporządzenie prezydenta o naniesienie stanu wyjątkowego może anulować Sejm, a więc już dziś zajmuje się sprawą.

Do przedstawicieli opozycji zwrócił się także szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, koordynator specjalnych służb Mariusz Kamiński, który mówił o szczegółach zagrożenia suwerenności naszego kraju i integralności granic naszego kraju. Oznajmił też, że Białoruś kierowane obecnie przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Oprócz tego wskazał, iż reżim białoruski uruchomił niedawno połączenia z Libanem. Z kolei poseł KO Tomasz Siemoniak poinformował, że w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek o uchylenie decyzji prezydenta odnoszącej się do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zauważył, iż w argumentacji rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być anulowane z wykorzystaniem istniejących już środków. Koniec końców Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego obok granicy z Białorusią.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij